Kamera on-line

Sponsorem oraz operatorem transmisji jest GTnet - Internet - Telefon - Telewizja

25 Października 2014
Imieniny obchodzą:
Bonifacy, Bończa,
Chryzant, Daria,
Inga, Kryspin, Maur,
Sambor, Taras,
Teodozjusz,
Wilhelmina
Do końca roku zostało 68 dni.
Liczba odsłon
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu3522
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu39696
mod_vvisit_counterWszystkich605715

Historia parafii

Parafia Klemensów powstała dość niedawno, bo 12 września1989 r.na mocy dekretu Biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka. Dotychczas mieszkańcy parafii korzystali z posługi kapłanów pracujących przy kaplicy pałacowej rodziny Zamoyskich. Od r. 1794 istniała w pałacu kaplica dostępna dla wiernych. Po II wojnie światowej przy kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, urządzonej w dawnej oranżerii pałacowej, zaczęto tworzyć punkt duszpasterski. Pierwsze misje odbyty się w r. 1966, a w r. 1971 peregrynacja obrazu MB. Od r. 1946 zaczęto obchodzić uroczystości odpustowe. Samodzielny punkt duszpasterski utworzono w r. 1974. Powstał on ze wsi poprzednio należących do Szczebrzeszyna, Wielączy (Bodaczów i kol. Niedzieliska) i Tworyczowa (Kulików), Od lat sześćdziesiątych istniały punkty katechetyczne w: Klemensowie, Bodaczowie, Deszkowicach II i Deszkowicach Rudkach. W pałacu mieszkały Franciszkanki Misjonarki Maryi aż do września 1993 roku. W pałacu istniała również kaplica półpubliczna. Od połowy lat siedemdziesiątych odbywały się rekolekcje oazowe a na początku lat osiemdziesiątych powstał tu Diecezjalny Dom Rekolekcyjny, który zakończył działalność z chwilą odejścia sióstr FMM . Zapewne praca Sióstr jak i kapłanów przyczyniły się do pojawienia się powołań do życia zakonnego i kapłańskiego .A oto i powołania z terenu parafii: O. Henryk Stempel (OMI), ks. Tomasz Traczykiewicz (archidiec. lubelska), ks. Marian Pasieka (archidiec. lubelska), ks. Marian Kłus, ks. Arkadiusz Jakubczak, br. Kazimierz Wawryk (MIC), s. Jadwiga Skwaryło (FMM), s. Małgorzata Wawryk (Zgr. Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii), s. Teresa Dołba (SAPU), s.Koleta Marzena Skwierczyńska (Klaryska) oraz ks. Władysław Poździk. Jeśli chodzi o świątynie, zwaną często kaplicą to posiadała 3 ołtarze drewniane: w głównym duży krucyfiks, a w bocznych obrazy Serca Pana Jezusa oraz MB.

W latach 1983 - 1984 wybudowany został dom katechetyczny w pobliżu szkoły w Bodaczowie. Służył nauczaniu religii i jest miejscem spotkań ludzi starszych i chorych dla których odprawiana jest Msza św. Po zmianach ustrojowych jakie dokonały się w Polsce po roku 1989 zaistniała konieczność budowy nowego zespołu sakralnego dla potrzeb parafii Klemensów. Prace przygotowawcze rozpoczął ks. proboszcz Józef Zwolak, któremu pomagał ks. Marek Żur. Od 1994 r ustanowiony został odpust ku czci św. Floriana - drugiego patrona parafii. Tego też roku rozpoczęto prace przy nowym cmentarzu grzebalnym o powierzchni 3 ha. W 1997 roku nowym proboszczem zostaje ks. Ryszard Wróbel i kontynuuje rozpoczęte prace przy budowie nowego kościoła na działce należącej wraz z cmentarzem do parafii. W 1999 z parafii zostają wyłączone miejscowości Kulików i Deszkowice I , które zostały wcielone do nowopowstałej parafii Deszkowice. Prace przy budowie nowego ośrodka duszpasterskiego rozpoczęły się w maju 1998 r. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu wielu parafian posuwały się dość sprawnie. Wiele osób pracowało w czynie społecznym i to wiele razy. Byli i tacy, którzy przepracowali ponad 100 dniówek. Kwestarze systematycznie odwiedzają domy parafian i zbierają ofiary na budowę. W ciągu ostatnich lat wielu parafian złożyło kilkusetzłotowe ofiary indywidualne.

W czerwcu 2000 r. oddana została do użytku kaplica przedpogrzebowa stanowiąca część budynku gospodarczego.

Prace budowlane zostały zakończone w 2008 r. Świątynia została dedykowana Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Posiada trzy nawy z boczną kaplicą poświęconą św. Florianowi. Na zapleczu jest sala konferencyjna, sala dla młodzieży, sale dla ministrantów , Legionu Maryi, pomieszczenie na bibliotekę parafialną oraz pokoje gościnne. Wieża dzwonnicy o wys.26 m z tarasem widokowym. Autorami projektu są: p. inż. Władysław Frąckiewicz i p. inż Zdzisław Horubała z Krasnegostawu.

W czasie wizytacji kanonicznej 26 czerwca 2008 r. J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Wacław Depo przeniósł procesjonalnie N. Sakrament do nowej świątyni i od tego czasu zakończyła się historia kaplicy przypałacowej w Michalowie. W następnym roku do nowej plebanii przenieśli się księża pracujący w naszej parafii. Podczas budowy zespołu sakralnego pracę ks.Proboszcza Ryszarda Wróbla aktywnie wspierali następujący księża wikariusze: Ireneusz Fedec, Ryszard Mazurkiewicz, Bogusław Milo, Paweł Kruk, Waldemar Górski, Piotr Sobczuk, Dariusz Bucior i obecnie ks.Paweł Rapa.Bardzo ważną rolę odegrały grupy apostolsko - modlitewne takie jak: Kółka Żywego Różańca, Legion Maryi, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ministranci, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Apostolstwo Margarytek. Na płaszczyźnie materialnej nieocenioną pomoc świadczy grupa osób zbierających ofiary , Rada Parafialna oraz Strażacy.Wielką pomoc i wsparcie mieliśmy też ze strony władz samorządowych z Sułowa i Szczebrzeszyna.

Budowa świątyni jest zadaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym. Mury budynku można wznieść mając zabezpieczone odpowiednie środki materialne. Ale o wiele trudniejszym zadaniem jest przekonanie ludzi mieszkających na danym terenie, że trzeba budować świątynię, że jest ona potrzebna każdemu człowiekowi po to by nie zapomniał o swej godności dziecka Bożego i o swoim przeznaczeniu do szczęścia w życiu na ziemi i w wieczności.

Poprawiony (wtorek, 04 października 2011 09:34)

Liturgia Słowa
2014.03.14-...